Teknolojik Alt Yapı

 

Bilim ve teknolojideki gelişmelerin odağındaki Üniversitemiz; öğrencilerimiz ve mensuplarımızın günlük hayatlarının bir parçası olan teknolojiyi yakından takip edebilmeleri, kullanabilmeleri, gerekli donanımı kazanabilmeleri için yatırımlarını arttırmaktadır. 

&

Atılım Üniversitesi Kadriye Zaim Kütüphanesi 

 

Kütüphanemiz, 2013 yılı Mart ayından beri yeni binasında hizmet vermektedir.  

SirsiDynix Symphony Kütüphane Otomasyon Sistemi, proxy servisi, kitap ödünç alma/vermede 3M Self-Check Sistemi gibi çağdaş teknolojik olanaklar araştırmacılar ve öğrencilerimize sunulmaktadır. Kütüphane hizmetlerimiz, bilimin ve teknolojinin gelişimi, öğrencilerimizin eğitimleri ile ilgili araştırmalarını mekândan bağımsız olarak gerçekleştirebilmeleri için çevrimiçi olarak sunulmaktadır.

 

SirsiDynix Symphony Kütüphane Otomasyon Sistemi (http://sirsi.atilim.edu.tr)

Sistem tüm cihazlarda kolaylıkla kullanılabilmektedir. Sistem web tabanlıdır, internet üzerinden tüm işlemler gerçekleştirilebilmektedir. İnternet tabanlı bir yapıda olduğu için de dünyanın herhangi bir yerinden erişim mümkündür. Tüm dünyada kabul görmüş kütüphane otomasyon sistemlerindeki standardı sağlar.

SirsiDynix Symphony Linux işletim sisteminde çalışmakta ve bu sayede her türlü korsan saldırısına karşı diğer işletim sistemlerine göre çok daha güvenlidir. Kullanılan veri tabanı sayesinde işlemlerin daha hızlı ve sağlıklı yapılabilmesini sağlar. Aynı zamanda bu sisteme uyumlu olarak çalışan güvenlik kalkanı (firewall) ile güvenilirliğini pekiştirmektedir. Çoklu kullanıcı ve çoklu dil seçeneklerini yapısında barındırır.

 

Veri tabanlarına Kampüs Dışından Erişim

Kullanıcılarımız, lisans anlaşmaları gereği Üniversitemizin abone olduğu veri tabanlarına proxy sunucusu kullanılarak kampüs dışından erişebilmektedir. Proxy sunucusu Atılım Üniversitesi E-posta hesabı erişim bilgileri ile kullanılmaktadır. http://library.atilim.edu.tr/kampus adresinden ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Kitap Ödünç Alma ve İade (3M Self-Check) Sistemi

3M Self-Check Sistemi; kitap ödünç alma ve iade etme işlemlerinin kullanıcılar tarafından hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmasını sağlar. Bu sistem, SirsiDynix Symphony otomasyon sistemi ile uyumlu çalışarak, tüm işlemleri aynı anda otomasyon sistemine kaydeder. Sistem, bilgi kaynaklarında bulunan barkod numarası ile ödünç alma işlemini başlatır.

Ödünç verme işlemi, otomasyon sisteminde bulunan okuyucu bilgilerinin ve materyal bilgilerinin kontrol edilmesiyle gerçekleştirir. 3M Self-Check Sistemi, çoklu kitap algılama özelliği sayesinde tek barkod ile birden fazla kitabın ödünç alınmasını engeller. İşlem tamamlandığında sistemin yazıcısından alınan makbuzda; okuyucuyu iade tarihi, varsa kullanıcı üzerindeki diğer kaynakların sayısı, ödünç alma tarihi, rezerve ettiği kaynak sayısı gibi bilgiler bulunmaktadır. Kullanıcılar isterlerse makbuzu e-posta yoluyla da alabilmektedirler. Dokunmatik renkli ekranında yapılan tüm işlemlerin kullanımı oldukça kolaydır.

Sonuç olarak 3M Self-Check Sistemi, kütüphane işleyişini ve ödünç verme hizmetlerini kolaylaştırabilmek için gerekli tüm hizmetleri sunmaktadır.

Kullanıcılar, kütüphaneye kayıt olduktan sonra açılan kütüphane hesapları ile kitap ödünç alma/iade etme işlemlerini kendileri gerçekleştirebilmektedirler.

3M Self-Check Sistemi ile Kütüphanede verimlilik ve hizmet kalitesi anlamında büyük aşamalar kaydedilmiştir.

 

3M Kapı Güvenlik ve Geçiş Sistemi 

3M Kapı Güvenlik ve Geçiş Sistemi uluslararası standartlara uygun bir kütüphane güvenlik sistemidir.

Bu sistem ile kullanıcılar tarafından otomasyon sistemi üzerinden ödünç alınmayan kaynakların kütüphane dışına çıkarılması önlenmektedir. Ödünç verilmemiş kaynakların Kütüphane dışına çıkarılması durumunda, kullanıcılar sesli alarm sistemi uyarılmakta ve her alarm sayısı kaydedilmektedir.

 

TOTEM Kütüphane Bilgilendirme Ekranı

Kütüphanede gerçekleşen etkinliklerin, çeşitli konularda hazırlanan afişlerin, duyuruların sergilendiği bilgilendirme ekranı, kullanıcıların Kütüphane ile ilgili bütün duyurulardan ve etkinliklerden haberdar olmasını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

 

Libguides (Kütüphane Rehberleri)

Kullanıcılarımıza sadece Kütüphane içerisinden değil; web ortamında da referans hizmeti verebilmek adına çeşitli konularda kütüphane rehberleri oluşturulmuştur. Bu rehberler dünyada 700’e yakın kütüphane tarafından kullanılmaktadır. Kütüphane rehberleri sayesinde referans hizmeti başka bir boyut kazanmıştır. Kütüphane rehberleri, birer bilgi paylaşım platformlarıdır. Kullanıcılarımızın Kütüphane kaynakları hakkında bilgi sahibi olabilmeleri için, web üzerinden yayınlanan ve güncellenen kütüphane rehberlerinin içerikleri genel olarak; konu rehberlerini, ders destek sayfalarını, veri tabanlarının linklerini ve açıklamalarını kapsamaktadır.

 

Kurumsal ve Açık Arşiv

Üniversitemizde üretilen dokümanların dijital ortamda toplandığı, saklandığı, indekslendiği, korunduğu ve dağıtımının sağlandığı hizmetler dizisini içeren veri tabanıdır. Konferanslar; video görüntüleri, fotoğraflar ve metinleri ile bu veri tabanına yüklenmektedir. http://kurumsal.library.atilim.edu.tr/

Öğretim üyelerinin makaleleri ile üniversitemiz tezleri yazarların izniyle sisteme aktarılmaktadır. Halen 806 veri sisteme aktarılmıştır. Sitede, CMS ve künye altyapısı kullanılmaktadır.

http://acikarsiv.atilim.edu.tr/

 

Ankara Dijital Kent Arşivi

Ankara Dijital Kent Arşivi (ADKA), Ankara’nın kentlilik ve tarih bilincinin geliştirilmesine ve yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmayı amaçlayan, Atılım Üniversitesi Kadriye Zaim Kütüphanesi’ne bağlı bir arşivdir.

Ankara Dijital Kent Arşivi, Ankara’nın kültürel değerleri ile tarihini yansıtan öncelikli bilgi kaynaklarının saptanması, toplanması, kataloglanması, uygun koşullarda korunması, dijitalleştirilmesi, sergilenmesi ve yayınların üretilmesi – kentsel kültürel üretimin artırılması– alanlarında sorumluluk üstlenmiştir.

Ankara ile ilgili pek çok belge mevcuttur; ancak bu belgeler farklı farklı kurumlarda veya kişilerin elinde muhafaza edilmekte ve dijital ortama aktarılmaması nedeniyle de paylaşılamamaktadır. Ankara Dijital Kent Arşivi” bir belge havuzudur. Belgeler, web sayfasında sahiplerinin kimlikleri ve elde edilme süreçleri belirtilerek yayınlanmaktadır. http://ankaraarsivi.atilim.edu.tr/

 

KİTS-ILL

Ulusal düzeyde üniversite kütüphaneleri ve bilgi merkezlerinde yürütülen kaynak paylaşım uygulamasıdır. Kütüphane koleksiyonumuzda bulunmayan kitaplar için diğer kütüphanelerden ödünç alma imkânı sağlamaktadır. http://library.atilim.edu.tr/ill

&                              

 

Uzaktan Eğitim

 

Sunucular

Bulut Mimarisinde kurulmuş sunucularımız 4000 Mbps toplam erişim kapasitesine sahip aşağıdaki amaçlar için kullanılmaktadır.

Uzaktan Eğitim için LMS (Moodle)

Veri tabanı ve video yayını

Eşzamanlı Sanal sınıf (BigBluButton)

Yedekleme Ünitesi

Stüdyo

2013 yılında yaptığı yatırımlarla teknik altyapısını daha da güçlendirerek “İçerik Geliştirme Stüdyosu” ‘nu kuran Üniversitemiz, Türkiye’de Greenbox teknolojisi ile profesyonel video ders kaydı yapan ilk merkez olmuştur. Öğrencilerimiz, bu stüdyoda üretilen profesyonel içerikleri her türlü akıllı cihazdan (laptop, akıllı telefon, tablet) takip edebilme ve olması gerektiği gibi dünya standartlarında eğitim alma imkanına sahip olmuşlardır.

Akıllı Sınıf

Akıllı Sınıfımız, akıllı tahtada yapılan işlemlerin, konuşmacının sesinin ve sınıfın genel görüntüsünün, dünya üzerindeki herhangi bir noktaya internet üzerinden canlı olarak (senkron) aktarılabilmesi sağlanmaktadır. Özellikle problem çözme, sayısal analiz ve grafik sunum gerektiren derslerde tahta da yapılan işlemler HD kalitesinde kaydedilebilmekte ve kaydedilen bu işlemler video derslerin altyapılarında kullanılmaktadır.

Akıllı sınıf 11 kişilik kapasitesi ile hizmet içi eğitim, oryantasyon ve teknoloji desteği gerektiren özel sunumlara da imkan sağlamaktadır.

Uzaktan Eğitim Yazılım Platformları

Öğrenme Yönetim Sistemi (LMS) – MOODLE

Atılım Üniversitesi Uzaktan Eğitim ve Örgün Öğretimdeki online ders içeriğini sunmak için Moodle Öğrenme Yönetim Sistemini kullanmaktadır. Açık kaynak kodlu Moodle rakipleri arasında pedagojik özellikleri sayesinde ön plana çıkmış ve dünya çapında yaygın kullanımıma sahip bir LMS’tir.

Atılım Üniversitesi Moodle sistemini kendi öz kaynakları ile işletmektedir. Moodle konusunda dışa bağımlılığımız bulunmamaktadır. Uzaktan Eğitim Koordinatörlüğümüz Moodle konusunda her türlü teknik ve akademik yetkinliğe sahiptir. Bu konuda Öğretim Elemanlarımıza düzenli ve istek üzerine olarak eğitimler teknik ve akademik kadrolarımızca verilmektedir. Daha fazla bilgi için tıklayınız…

Sanal Sınıf Platformu – BigBlueButton

Uzaktan eğitim programlarımızdaki canlı derslerimiz, Moodle Öğrenme Yönetim Sistemine entegre BigBlueButton web konferans sistemi tarafından sunulmaktadır.  BigBlueButton  uzaktan eğitim platformları için özel tasarlanmış açık kaynak kodlu bir web konferans sistemidir. Moodle gibi önemli Öğrenme Yönetim Sistemleri(LMS) ile entegre olabilmektedir. Eşzamanlı olarak 500 öğrenciye canlı ders sunma kapasitemiz bulunmaktadır.

Bu platformda, canlı dersler ders programına göre önceden teknik personel tarafından  planlanmaktadır. Ders zamanı geldiğinde öğretim elemanımız evinden ya da okuldan bir linke tıklayarak sanal sınıfa erişmekte, öğrenenler ise her nerede olursa olsunlar internet erişimi olan platformlardan derslere canlı olarak katılabilmektedirler.

BigBlueButton’da verilen tüm canlı dersler öğretim elemanımız tarafından kayda alınmaktadır.  Ders sayfasından erişilebilecek bu kayıtlar öğrenenler tarafından tekrar tekrar izlenebilmektedir.

İntihal Önleme – TURNITIN

Turnitin yazılımı, Uzaktan eğitim ve Örgün programlarda öğretim elemanlarımız tarafından verilen tez, ödev, ve projelerin dünya çapında akademik veri tabanları, elektronik kütüphaneler ve diğer internet kaynakları ile karşılaştırılmasını sağlayan Moodle’a entegre olarak çalışan bir intihal önleme yazılımıdır. 10 Milyardan fazla doküman ile karşılaştırma yapan Turnitin yazılımı sayesinde olası İntihaller kolayca önlenebilmektedir.

Lime Survey – ONLİNE ANKET

Üniversitemiz Akademik ve İdari kadroları tarafından ihtiyaç duyulan anketlerin online olarak yapılmasında Açık Kaynak Kodlu Lime Survey anket yazlımı kullanılmaktadır.

Moodle platformundaki anket araçları kayıtlı kullanıcılarımıza yönelik olarak kullanılabilirken, Lime Survey Anketleri sayesinde üniversitemiz dışından da görüşler alınabilmektedir.

Sosyal Medya Ortamı – CN POST

Course Networking (CN) Sosyal Ağ paradigmasını temel alan yeni nesil bir Öğrenme Yönetim Sistemidir (LMS).

CN’i kısaca tanımlamak gerekirse, bir LMS olmasının ötesinde Facebook gibi bir sosyal paylaşım ortamı, Linkedin gibi bir dijital portföy ve wikipedia gibi büyük bir bilgi deposudur. CN tıpkı diğer sosyal ağlar gibi tek bir erişim adresine sahiptir. Kurucusu Prof.Dr. Ali Jafari tarafından CN bir “Edutainment” ağı olarak tanımlanmaktadır.

CN POST diğer Öğrenme Yönetim Sistemleri ile birlikte kullanılabilen CN’in iletişim modülüdür. Atılım Üniversitesi Öğrenme Yönetim Sistemine entegre edilmiştir. Her öğretim görevlisi Moodle’da bulunan dersinin altına CN POST’u ekleyerek dersi için bir sosyal medya ortamı oluşturabilir.

&

 

mPAD

Üniversitemiz bünyesinde üretilmekte olan mPAD'ler ile Mobil eğitim açısından farklı açılardan öğrencilerimize katkı sağlanmaktadır.

Mobil Eğitim Projesi kapsamında 2011 yılından itibaren Mütevelli Heyetinin himayesi, Öğ. Gör. Özalp Tozan liderliği ve üniversite öğrencilerinin katkısıyla 3 farklı nesil tablet (Atılım PAD®) üretimi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca üniverstemizin ilk markası olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda tescil edilmiştir. (2 yıl garanti ve bakım onarım desteği)

Bu maksatla Çin’de malzeme ürettirilmiş ve kısmen temin edilmiş, bir laboratuar tahsis edilmiş, montajlar yapılmış, testler uygulanmış, pazarlama ve sonrası servis faaliyetleri yapılmıştır.

Proje hedefleri arasında üretimin yanı sıra öğrencilerin sürekli üniversite ile bağlantı halinde olmalarının sağlanması, öğrencinin eğitim-öğretim ile ilgili sistemlere her zaman, her yerden erişebilmesi, öğrenim seviyesinin ve derslere ilginin arttırılması ve Atılım sosyal ağının oluşturulması da yer almıştır.

 

Önceki Nesiller “Atılım mPAD®” Tablet Özellikleri

 

Nesiller arasında farklı ekran büyüklükleri (9.1, 10.1 ve 7) inç. teknolojisi tasarlanmıştır

İşlemcileri gelişen teknolojiye uygun olarak yükseltilerek Atılım mPAD03 modelinde 1 Ghz hızında iki işlemci seviyesine çıkarılmıştır

Her üç nesilde de asgari özelliklere sahip Çin orijinli Rockchip firmasına ait Cortex işlemciler tercih edilmiştir

Dahili depolama kapasitesi her model için farklı(8, 16 ve 64) GB. belirlemiştir

İlk nesilde bulunmayan harici depolama, sonrasında (16 ve 32) GB. olarak desteklenmiştir

Cihaz ağırlıkları 600gr. Seviyesini geçmemiştir

Her üç nesilde de kullanılan sensörler sınırlıdır

Batarya kulanım süresi en çok 5 saat olarak belirlenmiştir,

Tüm nesil cihazlarda USB ve HDMI desteği bulunmaktadır,

Sistem destekleyici yazılımsal uygulamalar her üç nesilde de yüklenmiş ve süreci içerisinde adetleri artırılmıştır.

Üretilmiş olan ve bazı özellikleri irdelenen üç nesil tablet arasında Atılım mPAD02 modelinin diğerlerine göre daha üst bir konumdadır

Mevcut nesil Atılım mPAD®ler, piyasada yer alan tabletler açısından fiyat/özellik bağlamında ortalama bir seviyede yer almıştır

 

Eylül 2017’de Hazırlık Okulunda Kullanımına Başlanacak “Atılım PAD04” özellikleri

 

8 çekirdekli (Octa Core) İşlemci

Android işletim sistemi

64 GB dış bellek ile 128 GB mikroSD kullanım desteği

USB Flash Bellek desteği  

10.1” boyut ve yüksek çözünürlükte ekran

10 noktada dokunmatik hassasiyeti

Masada kullanımı sırasında ergonomik duruş için destekli arka kapak

Tüm dersler yüklenmiş ve e-kitap olarak kullanıma hazır

Dokunmatik kalem, kulaklık ve ek güç kaynağı ile en az 8 saat kullanım

BT, GPS gibi özellikler ile internete WIFI ve GSM data bağlantıları

Telefon edebilme özelliği

e-Kitap kullanımı için gerekli yazılımlar