Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. H. Nafiz Alemdaroğlu “Von Karman Madalyası” Ödülüne Layık Görüldü

Üniversitemiz Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. H. Nafiz Alemdaroğlu, NATO’nun Bilimsel ve Teknoloji Organizasyonu STO’nun (Science and Technology Organization) en üstün bilim ve hizmet ödülü olan “Von Karman Madalyası” ödülüne layık görüldü. NATO STO’nun Yürütme Kurulu STB’nin (Science and Technology Board)  Mart 2018’de Brüksel deki NATO karargâhında yapılan toplantısında, 2018 yılı “Von Karman Madalyası” ödülünün, tüm NATO ülkeleri arasından Türkiye’den Prof. Dr. Hüseyin Nafiz Alemdaroğlu’na takdim edilmesine karar verildi. Böylelikle Prof. Alemdaroğlu, şimdiye kadar Von Karman Madalyası layık görülen ilk ve tek Türk araştırmacı oldu.

Ödül, Prof. Dr. Alemdaroğlu’na Eylül ayında İngiltere Edinburgh kentinde yapılacak olan “NATO STB Sonbahar 2018 Toplantısı” sırasında törenle verilecek.    

Prof. Dr. Alemdaroğlu, aynı zamanda Brüksel deki söz konusu Von Karman Akışkanlar Dinamiği Enstitüsünün (Von Karman Institute for Fluid Dynamics) Bilimsel Danışma Kurulu (Scientific Advisory Committee) Başkanlığını da yürütmekte. Bu komite, NATO Bilim ve Teknoloji Organizasyonu bünyesinde yer alan Von Karman Enstitüsünün bilimsel çalışmalarını değerlendiren ve ileriye dönük araştırma konularını belirleyen en üst düzey danışma kurulu olma özelliğini taşıyor.

 

Prof. Theodore Von Karman Kimdir?

Prof. Theodore Von Karman, aerodinamik konusundaki çalışmaları ile tanınan ve adına Brüksel’de önemli bir araştırma enstitüsünün kurulmuş olduğu bir bilim adamıdır.

 

Von Karman Madalyası Hakkında

Von Karman Madalyası,  NATO Bilim ve Teknoloji Organizasyonu tarafından her yıl verilen en yüksek başarı ve hizmet ödülüdür. Her yıl tek bir kişiye verilen bu ödül, adayın hem bilimsel çalışmaları, hem de NATO Bilimsel ve Teknoloji Organizasyonun bilimsel ve teknolojik çalışmalarına yapmış olduğu katkıları nedeni ile verilmektedir. Bu ödül ilk olarak, NATO’nun Bilimsel ve Teknoloji çalışmalarını yürüten Organizasyonu STO’nun kurucusu olan Macar asıllı ünlü bilim adamı,  Prof. Theodore Von Karman adına ortaya çıkarılmıştır.

Von Karman Ödülü,  ilk kez 1962 yılında, meşhur Aerodinamikçi Prof. Theodore Von Karman’a,  altın madalya olarak, NATO AGARD ‘ın kuruluşunun 10. yılı nedeni ile Paris’de organize edilen toplantıda verilmiştir. Daha sonra verilen madalya ise, orijinal madalyanın gümüş kopyası olmuştur.