En Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteler Arasında Yine Üst Sıralardayız

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının her yıl açıkladığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksinin (GYUE) 2017 yılı sonuçları açıklandı. Daha önceki yıllarda açıklanan genellikle yaz ortalarında açıklanan ve tercih günlerinde adayların dikkate aldığı bu sıralama, bu yıl gecikmeli olarak yılın son günlerinde açıklandı. 

GYUE’nin ilk açıklandığı 2012 yılından itibaren sürekli ilk 50 üniversite içinde kendisine yer bulan Atılım Üniversitesi, açıklanan 50 üniversite içinde 19. sıradan 13. sıraya yükseldi. Vakıf üniversiteleri içerisinde ise 8. sıradan 6. sıraya yükseldi.

 

 

*Gri alanlar vakıf üniversitelerini göstermektedir.

 

Bu yıl, 50 üniversite içinde devlet üniversiteleri içinde Atatürk ve Eskişehir Osmangazi Üniversiteleri listeden çıkarken, Düzce ve Namık Kemal Üniversiteleri sıralamada ilk defa yer aldılar. Vakıf üniversiteleri içinde ise Okan, Kadir Has ve Başkent Üniversiteleri sıralamadan çıkarken, Hasan Kalyoncu ve MEF Üniversiteleri ilk defa sıralamada yer aldılar.
 

Geçtiğimiz yıl 17 vakıf üniversitesi ilk 50 üniversite içinde yer alırken, bu yıl 16 vakıf üniversitesi kendine ilk 50 üniversite içinde yer bulabildi.